ΠΗΓΑΣΟΣ Αμαλιάδος: Σημαντικές διακρίσεις στο διασυλλογικό TAE KWON DO

A+ A A-

Μεσσηνιακός- Δόξα Ν. Μανολάδας 2-2: Φινάλε… με ισοπαλία

• Γράφτηκε από τον/την NewsRoom

Γ’ Εθνική

Φινάλε με ισοπαλία στην Καλαμάτα απέναντι στον Μεσσηνιακό έκανε η Δόξα, καθώς οι δυο ομάδες έμειναν στο 2-2.

Μια άκρως, λοιπόν, επιτυχημένη χρονιά ολοκληρώθηκε επιτυχημένα για την ομάδα της Νέας Μανολάδας, που στην πρώτη της συμμετοχή στη Γ’ Εθνική έδειξε πολύ καλά δείγματα.

Η εικόνα του αγώνα

Ο Μεσσηνιακός έψαξε περισσότερο το γκολ και είχε δύο δοκάρια και μερικές κλασικές ευκαιρίες, πριν ανοίξει τελικά το σκορ ο Τσουλάκος στο 65'. Μετά το 1-0 όμως οι «μαυραετοί» έπιασαν στον ύπνο τον Μεσσηνιακό καθώς μέσα σε διάστημα πέντε λεπτών έκαναν την ανατροπή και προηγήθηκαν με 1-2. Ο Μεσσηνιακός πήρε εκ νέου τα ηνία του αγώνα, ωστόσο το μόνο που τελικά κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει με τον Χελά στο 85'.

Το φιλμ του αγώνα

6' Κλασική ευκαιρία για το Μεσσηνιακό με τον Νινιό να βρίσκεται τετατετ με τον Τσάκωνα, όμως το πλασέ του ήταν αδύναμο και ο τερματοφύλακας της Δόξας μπλόκαρε εύκολα.

18' Καλή προσπάθεια και σουτ του Πουλάκου απόκρουσε ο Τσάκωνας.

19' Ωραίο χτύπημα φάουλ του Δαβουρλή για τη Δόξα, η μπάλα ελάχιστα άουτ.

20' Ευκαιρία ο Μεσσηνιακός, σέντρα Νινιού, κεφαλιά του Τσουκάλη αλλά φοβερή απόκρουση του Τσάκωνα σε κόρνερ.

22' Δοκάρι ο Μεσσηνιακός. Κόρνερ του Νινιού, γυριστό σουτ του Μπεγέτη αλλά η μπάλα βρήκε στο κάθετο δοκάρι.

40' Δεύτερο δοκάρι για το Μεσσηνιακό. Σέντρα Τσουκάλη, ο Λαζανάς προσπάθησε να διώξει και παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ αλλά η μπάλα αποκρούστηκε από το κάθετο δοκάρι.

57' Μεγάλη ευκαιρία ο Μεσσηνιακός. Ο Μπεγέτης έβγαλε κάθετη πάσα στον Πουλάκο που βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Τσάκωνα αλλά ο τερματοφύλακας της Δόξας απόκρουσε το αδύναμο πλασέ του επιθετικού του Μεσσηνιακού.

65' ΓΚΟΛ 1-0 ο Μεσσηνιακός. Προηγήθηκε σουτ του Κουρέα στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Τσουλάκος άνοιξε το σκορ. 69' ΓΚΟΛ 1-1 Η Δόξα ισοφάρισε το Μεσσηνιακό με φοβερό σουτ του Νιφορόπουλου έξω από τη μεγάλη περιοχή

74' ΓΚΟΛ 1-2. Η Δόξα πήρε προβάδισμα με ωραίο πλασέ του Μελετίδη.

85' ΓΚΟΛ 2-2. Ισοφαρίζει ο Μεσσηνιακός με κεφαλιά του Χελά, μετά από πολύ ωραία προσπάθεια και σέντρα του Ταχματζίδη.

Οι δύο αλλαγές του Μεσσηνιακού πρωταγωνιστές της ισοφάρισης. 89' Δεύτερη κίτρινη και αποβολή στον Μπίζο της Δόξας Μανωλάδας 90' Κοντινό πλασέ του Μελετίδη απόκρουσε σε κόρνερ ο Κυριακόπουλος

Οι συνθέσεις

ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ: Κυριακόπουλος, Σταματελόπουλος, Κουρέας, Μπιζίμης, Κουκούτσης (86' Δασκαλάκης), Μπεγέτης, Αργυρόπουλος, Τσουκάλης, Πουλάκος (82' Χελάς), Τσουλάκος και Νινιός (80' Ταχματζίδης).

ΔΟΞΑ: Τσάκωνας, Νιφορόπουλος, Μπίζος, Νικολακόπουλος, Καλιβωκάς, Δαβουρλής, Λαζανάς (53' Γούρμος), Κυριαζόπουλος (70' Σωτηρόπουλος), Μελετίδης, Κωστής, Μιχαηλίδης (53' Νικολόπουλος).