Αρχ. Ολυμπία: Έσπασε ο αγωγός του Ερυμάνθου ξανά στη Μουριά

Ξέφυγε η Δόξα στον 1ο όμιλο

• Γράφτηκε από τον/την NewsRoom
  • Κατηγορία: Σχόλια
  • Εμφανίσεις: 138

ΞΕΦΥΓΕ η Δόξα Ελαιώνα, μετά τη σπουδαία νίκη της επί της ΑΕ Κανουλίων με 3-0 και μάλιστα κατά τέσσερις βαθμούς, αφού ο Πανωλενιακός έπεσε θύμα έκπληξης. Η ομάδα του Ηρακλή Τσίπη πέτυχε στο βοηθητικό του σταδίου Πύργου τη δέκατη συνεχόμενη νικη της. ένα σπουδαίο κατόρθωμα για την ιστορική ομάδα του Μαλαπασίου.

Η ΔΟΞΑ ήλεγξε πλήρως το παιχνίδι κι όταν μετά το 0-2, ο Τρύφωνας Νταρζάνος απέκρουσε εύκολα το πέναλτι του Κολόκα, κυριάρχησε πλήρως στο λασπωμένο γήπεδο, πέτυχε άλλο ένα γκολ κι ολοκλήρωσε το θρίαμβό της. ο Τάκης Νικολακόπουλος πέτυχε τα δύο από τα τρία γκολ, ενώ ήταν και στο τρίτο μέσα, αφού εκτέλεσε κόρνερ και ο Δημήτρης Νταρζάνος σκόραρε.

Ισόπαλο το ντέρμπι του 2ου ομίλου

Ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ και ο Εθνικός Αμπελοκάμπου μοιράστηκαν γκολ και βαθμούς στο ντέρμπι του γηπ. Ανδραβίδας (1-1) και τώρα μοιράζονται την πρώτη θέση με 22 βαθμούς.

Το σκορ διαμορφώθηκε στο πρώτο ημίχρονο. Προηγήθηκε ο Εθνικός με γκολ του Ηρακλή Μαγκαφά και ισοφάρισε με πέναλτι του Παν. Τσάκωνα ο Φίλιππος. Την εσχάτη των ποινών είχε κερδίσει ο Μπούσι σε ανατροπή του. Να σημειωθεί πως στο 88’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Αλεξανδρόπουλος των γηπεδούχων.

ΕΠΑΝΗΛΘΕ στις νίκες ο Αετός Κέντρου, επικρατώντας των Λεόντων Αμαλιάδας και μάλιστα με ανατροπή στο σκορ, αφού οι ηττηθέντες προηγήθηκαν 1-0, αλλά στη συνέχεια ο αετός ισοφάρισε με τον Αλέξη Τσάκο για να λήξει το ημίχρονο 1-1. Στην επανάληψη η ομάδα του Φανούρη Λιγγόπουλου πέτυχε άλλα τρία γκολ με τους Παρασκευά Νικολόπουλο, Πάνο Σταυρόπουλο και Βασίλη Καλογερόπουλο και πήρε μεγάλη νίκη με 4-1.

Πρώτη νίκη ο Πηνειακός

ΤΗΝ πρώτη φετινή του νίκη σημείωσε ο Πηνειακός, υποτάσσοντας το Νέο Κόροιβο στο γηπ. Κεραμιδιάς με 1-0. Το μοναδικό γκολ που έκρινε τη συνάντηση πέτυχε ο Γιάννης Ρούτσης, ο οποίος σε χτύπημα κόρνερ προώθησε τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα. Γιορτάστηκε η νίκη αυτή, μετά από 6 ισοπαλίες και τρεις ήττες. Το δίδυμο Γιώργος Τσαούσης, Σπύρος Ευσταθόπουλος έχουν ως στόχο να φτιάξουν μιαν ανταγωνιστική ομάδα, αρκεί οι ποδοσφαιριστές να το θελήσουν. Άλλωστε ο Πηνειακός είναι μια νεοφώτιστη ομάδα.

ΔΕΥΤΕΡΗ νίκη για τους Πάνθηρες Παπακαυκά, οι οποίοι μέσα στο Σώστη συνέτριψαν τον τοπικό Κένταυρο με 4-0, πετυχαίνοντας από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο και σκόρερς τους Γιώργο Μπατζαλή (2), Ανδρέα Κολτσίδα και Στέφανο Μπατζαλή. Υπάρχει διάχυτη αισιοδοξία, πως στη συνέχεια οι Πάνθηρες θα κάνουν καλή πορεία και θα πετύχουν την παραμονή τους στην κατηγορία.

Έκπληξη στο Καράτουλα

ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ φορά ο Πανωλενιακός την… πάτησε στο σπίτι του. Την πρώτη φορά ήταν η Θύελλα, προχτές ηταν η ομάδα των Λαστεϊκων που πήρε ισοπαλία 2-2 στο Καράτουλα. Ήταν ένα περίεργο παιχνίδι στο οποίο οι γηπεδούχοι έχασαν τα… άχαστα κι αν και προηγήθηκαν στο σκορ, στο τέλος δεν πήραν την πολυπόθητη νίκη.

ΟΙ ΛΑΣΤΑΙΟΙ προηγήθηκαν με το… καλημέρα, με αυτογκόλ του Καζαμία 0-1. Στη συνέχεια ο Φάνης Δασκόπουλος, μόνιμος σκόρερ των γηπεδούχων, με δύο γκολ έδωσε προβάδισμα τους γηπεδούχους που έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι στο σκορ με 2-1. Όμως στην επανάληψη κι ενώ έχασαν ευκαιρίες, ζήτησαν δύο πέναλτι, είδαν τον παίκτη- προπονητή του Νέου Ατρομήτου Τσόκο, να ισοφαρίζει με κεφαλιά από κόρνερ (2-2).

ΜΕ ΔΕΚΑ παίκτες από το 8’ ο ΑΟ Νεοχωρίου (κόκκινη ο Πλέγκι) κατόρθωσε να κερδίσει τον ΑΟ Μακρισίων με 1-0 χάρη σ’ ένα γκολ του Γιάννη Κριτσέλη. Ήταν μια καλή και πανάξια νίκη για τους γηπεδούχους, μετά από τρεις σερί ήττες!

Εύκολο πέρασμα του Ολυμπιακού Ζαχάρως

ΜΕΓΑΛΗ κι άνετη νίκη σημείωσε ο Ολυμπιακός στην Ωλενα με σκορ 4-1, παρά την απουσία του πρώτου σκόρερ της ομάδας, του Μπουλαλά που είναι τραυματίας. Ήταν ένα καλό παιχνίδι με χαμένες ευκαιρίες εκατέρωθεν. Ωστόσο οι γηπεδούχοι στάθηκαν ατυχοι αφού έχασαν ΔΥΟ ΠΕΝΑΛΤΙ, τα οποία απέκρουσε ο κήπερ Σκούφης. Για το φιλόδοξο Ολυμπιακό σκόραραν οι Κόσσυφας (2), Λαμπρόπουλος και Δημόπουλος.

ΣΠΟΥΔΑΙΑ νίκη από άποψη βαθμολογική πέτυχε ο Θρίαμβος Πύργου, αφού νίκησε τον Απόλλωνα Ν. Φιγαλείας με σκορ 2-1, με το νεαρό Στέφανο Κοιλιομενιάτη να σκοράρει δύο φορές!

ΝΙΚΗ, πρώτη φετινή, και για τον Πήγασο Πρασίνου. Εδώ είχαμε αλλαγή προπονητή με τον Πάνο Αλεξόπουλο να διαδέχεται τον Ορέστη Δικαίο. Το παιχνίδι έγινε στο γηπ. Ξυλοκέρας που φάνηκε γούρικο για τους γηπεδούχους και γρουσούζικο για την ΑΕ Πηνείας. Η τελευταία προηγήθηκε στο σκορ 0-1, αλλά ο Πήγασος πέτυχε μεγάλη ανατροπή με τους Θ. Βλασσόπουλο (2), Γιώργο Σκουρή, Σπ. Χροναράκη και Β. Γαλανόπουλο.

Νίκησαν Θύελλα και Άρης Λάνθι

ΠΟΛΥ ψηλά βρέθηκαν στο βαθμολογικό πίνακα η Θύελλα Πύργου κι ο Άρης Λάνθι που νίκησαν αντίστοιχα τον ΑΟ Αγ. Γεωργίου και το Νέδα.

Η Θύελλα δάμασε τους «Αγίους» με 0-1 στο γηπ. Αμπελώνα κι έπιασε την 5η θέση στη βαθμολογία. Το γκολ που έκρινε τη συνάντηση πέτυχε για την ομάδα του Μπακάλη ο τζουβάνι με φάουλ στο 70’.

Ο ΑΡΗΣ Λάνθι εξάλλου ήταν καταιγιστικός στο β’ μέρος και συνέτριψε το Νέδα με γκολ των Κακαλή, Δημ. Δημητρόπουλου και Γεωργόπουλου (4-0). Σπουδαία νίκη, καθώς ο Άρης κρατάει πλέον την 6η θέση της βαθμολογίας.

Π.Κ.Τ.

Πρωτοπορία Φίλιππος κι Εθνικός Αμπελ/μπου

• Εμφανίσεις: 159

Ο ΕΘΝΙΚΟΣ Αμπελοκάμπου και ο Φίλιππος συγκατοικούν στην κορυφή του ομίλου του κάμπου, μετά την απρόσμενη ήττα του Νέου Κοροίβου στο Κατσαρού από Τον Άρη Δήμητρας. Μικρές οι βαθμολογικές διαφορές τους, αλλά μεγάλες οι μέχρι τώρα απώλειες τους, αν υπολογίσουμε πως η ομάδα του Αμπελοκάμπου έχει απώλειες 6 βαθμών, ενώ η πρωτοπόρος του πρώτου ομίλου (Δόξα Ελαιώνα) δεν έχει απώλειες!

Περισσότερα...

Μόνος πρώτος ο Νέος Απόλλων

• Εμφανίσεις: 163

ΜΕ μια σπέσιαλ νίκη, που κατακτήθηκε στο 91’, ο Νέος Απόλλων είναι μονος επικεφαλής της βαθμολογίας με βραχεία κεφαλή από τους άλλους διεκδικητές της ανοδου.

Αήττητος μονον ο Αργοναύτης

• Εμφανίσεις: 243

Η ΕΚΤΗ αγωνιστική σήμανε το τέλος του αήττητου για δύο ακόμη ομάδες της Α2 Κατηγορίας, καθώς τόσο ο Μυρσιναϊκός, όσο και τα Χελιδόνια δοκίμασαν την πίκρα της ήττας. Ιδιαίτερα ήταν έκπληξη η ήττα του Μυρσιναϊκού μέσα στο ιδιο του το γήπεδο. Αυτή άλλωστε είναι η μαγεία του ποδοσφαίρου, δηλ. η έκπληξη.